McDonogh JN Wins Blake

A late congratulations to Nish Neelakandan and Ryan James for winning the John Edie Holiday Debates hosted by Blake.  They defeated Peninsula TW on a 3-0 decision in the final round.  James and Neelakandan were also the tournament’s third and fourth speakers overall.

Luola Chen and Jenny Han of Stuyvesant were the tournaments first and second speaker.  Chen earned 30 speaker points in two debates.  Raam Tambe and Jerry Wang of Palos Verdes Peninsula were fifth and sixth speaker.

The tournament’s other two semifinalists were Polytechnic XW and Whitney Young OR.  The four other quarterfinalists were Iowa City TK, Glenbrook North BK, Walter Payton SW and South Eugene LS.

Congratulations to McDonogh and all participants on a great tournament.

Full speaker point and TOC bid allocations are below.

TOC Qualifying Bids in Policy Debate

Download CSV

Bid
Name
School/Team
State
Full (Eugene Independent LS) Lininger & Saenger Eugene Independent OR
Full (Glenbrook North FM) Fridman & Mnushkin Glenbrook North IL
Full (Iowa City West TK) Trepka & Krishnamurthy Iowa City West IA
Full (McDonogh JN) James & Neelakandan McDonogh MD
Full (Peninsula TW) Tambe & Wang Peninsula CA
Full (Pine Crest Preparatory JJ) Jacobs & Jacobs Pine Crest Preparatory FL
Full (Polytechnic XW) Xu & Whitford Polytechnic CA
Full (Stuyvesant HC) Han & Chen Stuyvesant NY
Full (Edina RW) Rawal & Wells Edina MN
Full (Glenbrook North BK) Ben-Isvy & Kussman Glenbrook North IL
Full (Glenbrook South BS) Baime & Schuler Glenbrook South IL
Full (Greenhill SK) Subramanian & Kuang Greenhill TX
Full (St. Mark’s School of Texas WW) Wilson & Wang St. Mark’s School of Texas TX
Full (Walter Payton SW) Sherman & Weese Walter Payton IL
Full (Westminster HB) Hall & Brannen Westminster GA
Full (Whitney M. Young Magnet RO) Robinson & Oladipo Whitney Young IL
Ghost Bid (Glenbrook North JL) Jacobs & Levin Glenbrook North IL

Speaker Awards in Policy Debate

Download CSV

Order
Name
School/Team
Pts -1HL
Pts
Z
Ballots
1 Luola Chen (Stuyvesant HC) Stuyvesant 147.10 205.70 203.19 0.00 30

28.6
29.6
30
29
29.3
29.2
2 Jenny Han (Stuyvesant HC) Stuyvesant 146.70 205.20 203.30 0.00 29.8

28.7
29.8
29
29.1
29.5
29.3
3 Nishad Neelakandan (McDonogh JN) McDonogh 146.60 205.40 203.82 0.00 29.6

29.2
29
29.8
29.5
29.2
29.1
4 Ryan James (McDonogh JN) McDonogh 146.40 205.10 204.34 0.00 29.7

29
29.3
29.5
29.4
29
29.2
5 Raam Tambe (Peninsula TW) Peninsula 146.40 204.60 205.75 0.00 28.7

29.1
29.5
29.3
29.2
29.5
29.3
6 Jerry Wang (Peninsula TW) Peninsula 146.30 205.00 206.35 0.00 28.8

28.9
29.9
29.4
29.3
29.3
29.4
7 Alex Sherman (Walter Payton SW) Walter Payton 146.20 204.80 203.85 0.00 29.9

29.6
29.4
29
28.7
28.8
29.4
8 Harris Wilson (St. Mark’s School of Texas WW) St. Mark’s School of Texas 146.00 204.40 204.99 0.00 29.2

28.9
29.1
29.3
29.1
29.5
29.3
9 Ben Mnushkin (Glenbrook North FM) Glenbrook North 145.90 204.40 204.59 0.00 28.8

29.1
28.8
29.7
29.5
29
29.5
10 Henry Lininger (Eugene Independent LS) Eugene Independent 145.80 203.90 205.45 0.00 29

29.1
29.5
29.2
28.6
29.2
29.3
11 Ethan Trepka (Iowa City West TK) Iowa City West 145.80 203.90 204.17 0.00 28.9

28.8
29.3
29.2
29.3
29.1
29.3
12 Eve Robinson (Whitney M. Young Magnet RO) Whitney Young 145.70 204.60 204.80 0.00 28.9

30
29.4
29
29.2
29.1
29
13 Micah Weese (Walter Payton SW) Walter Payton 145.70 204.40 203.18 0.00 30

29.3
29.5
28.8
28.8
28.7
29.3
14 Jonah Jacobs (Glenbrook North JL) Glenbrook North 145.60 203.60 205.67 0.00 28.7

29.3
29
29.2
29
29.2
29.2
15 Jack Szulc-Donnell (Georgetown Day BS) Georgetown Day 145.60 203.20 203.80 0.00 29.1

29
29.2
28.4
29.2
29.1
29.2
16 Leo Saenger (Eugene Independent LS) Eugene Independent 145.50 203.80 204.37 0.00 29.1

29.2
29.6
29.1
28.7
29.1
29
17 Allegro Wang (Bloomington Jefferson WV) Bloomington Jefferson 145.40 203.90 204.63 0.00 29.3

28.7
28.6
29.9
29.6
29
28.8
18 Sukriti Rawal (Edina RW) Edina 145.20 203.20 204.98 0.00 29.4

28.7
29.1
28.6
29.1
29.1
29.2
19 Thomas Brooks (Georgetown Day BS) Georgetown Day 145.20 203.00 203.92 0.00 29

29.1
29
28.5
29.3
29
29.1
20 Nathan Glancy (Niles West GB) Niles West 145.10 203.10 205.17 0.00 29.2

28.8
28.8
29.2
29.2
29
28.9
21 Nasim Salehitezangi (Niles West SS) Niles West 145.10 203.10 201.40 0.00 29.5

28.7
28.8
28.9
29.3
29.4
28.5
22 Max Wang (St. Mark’s School of Texas WW) St. Mark’s School of Texas 145.10 203.00 203.57 0.00 29.1

28.8
28.9
29.4
29.3
28.5
29
23 Harrison Hall (Westminster HB) Westminster 145.10 202.50 204.20 0.00 28.1

29.1
29.2
29.3
28.9
29.2
28.7
24 Mark Xu (Polytechnic XW) Polytechnic 145.10 201.30 201.91 0.00 27.1

29.1
29.1
29.1
28.8
29.1
29
25 Nina Fridman (Glenbrook North FM) Glenbrook North 145.00 203.40 203.11 0.00 28.7

28.8
28.6
29.8
29.4
28.9
29.2

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s